Fogkőeltávolítás, paradontológia
Mi is az a fogkő?
Étkezéskor ételmaradékok kerülnek a fogakra, amikből rendszertelen, vagy helytelen fog- és szájápolás esetén lepedék képződik.Ezt a megkeményedett, elmeszesedett foglepedéket nevezzük fogkőnek, mely általában az íny mentén helyezkedik el, de akár az íny alatt is megjelenhet. Kialakulásához a kávézás, a dohányzás is hozzájárulhat, de függ az egyén szájflórájától is. Elsődleges tünetei a fogmosáskor fellépő fogínyvérzés valamint a fogíny fájdalma, a kellemetlen lehellet, a látható lerakódások.
Miért fontos az eltávolítása?
Ha a fogkő nem kerül eltávolításra ínygyulladás alakulhat ki. A tartósan jelenlévő fogkő belsejében lévő baktériumok krónikus fogágybetegséget, parodontitist okozhatnak, ami lebontja a fogainkat körülvevő csontot, a fogágyat. Hosszú távon a fogak meglazulnak, majd kihullanak.
Mindezen veszélyeken túl a fogkő esztétikailag is igen zavaró.
Mi a teendő?
Elsődleges cél a megelőzés. A fogkő kialakulást rendszeres fogmosással, a fogközök fogselyemmel való tisztításával elkerülhetjük. Célszerű étkezés után, rágógumi fogyasztásával is tisztítani a fogainkat. Ha azonban már kialakult a fogkő, fogorvoshoz kell fordulni, házilag ugyanis nem eltávolítható.
Rendszeres, félévenkénti fogászati szűréssel, korai stádiumban való kezeléssel a komolyabb problémák kialakulása elkerülhető.
Mit tesz a fogorvos?
A fogkő egy erre a célra kifejlesztett eszközzel, ún. ultrahangos depulátorral kerül eltávolításra. A készülék végén található rezgőfej mozgásának hatására a fogkő lepattan a fog felszínéről, anélkül, hogy a fogzománcot károsítaná. Ezt követően a fogfelszínek simára polírozása következik, ami abrazív pasztával és speciális kefékkel, gumiharangokkal történik.
A kezelés igény szerint érzéstelenítést követően zajlik.