Bölcsességfognak hívjuk a harmadik nagyőrlőt, azaz a leghátsó sorban, középről a nyolcadik fogunkat. Sokunkat félelemmel tölt el, amikor közlik, el kell távolítani egyet vagy akár mind a négyet.
Maga a bölcsességfog eltávolítása teljesen rutinbeavatkozás, évente kb. 10 milliót távolítanak el világszerte. A beavatkozás 15-30 percet vesz igénybe.
A beavatkozás gyakran preventív, megelőzési céllal történik olyankor, amikor a fognak látszólag még semmi baja nincs, panaszt, fájdalmat nem okoz. Röntgen felvételről szakember el tudja dönteni, hogy az adott foggal kapcsolatban, milyen problémák lehetnek a későbbiekben.
Összeszedtem Nektek a leggyakoribb indokokat, amik az eltávolítás mellett szólnak:
- Más fogakat károsít. A bölcsességfog károsíthatja a közvetlen mellette lévő fogat, tönkretéve azt. Ha nincs elég helye, – azaz az állcsontod kisebb, mint a fogak helyigénye – a többi fog, jellemzően az elülső fogaid elmozdulását okozhatja.
- Károsítja az állcsontot. Ha az elő nem tört fogon ciszta nő, akkor ez elgyengítheti az állkapcsot. Ahogy a ciszta növekszik, úgy bomlik le a csont az állkapocsban, mely patológiás töréseket okozhat.
- Arcüreg. A felső bölcsességfogak az arcüreg különböző betegségeit okozhatják. (pl. akut és krónikus arcüreggyulladás)
- Ínygyulladás. A félig vagy csak kis részben előtört bölcsességfog körül nagyon gyakran súlyos ínygyulladás alakulhat ki.
- Szuvasodás. Eleve nehezebben tisztítható, mert nehezen megközelíthető fogkefével. Ha kilyukad, ugyanolyan fájdalmas fogbélgyulladás alakulhat ki, mint a többi fogon.
- Megváltoztatja a többi fog pozícióját. Egy fiatal felnőtt korban előtörő bölcsességfog tönkreteheti a hosszadalmas és drága fogszabályozó kezeléssel elért minden eredményt.
Amennyiben a fenti rizikótényezők nem állnak fent, vagy ha a bölcsességfog az állcsontban maradt, de panaszt, tüneteket nem okoz, úgy eltávolítása nem indokolt.
Hozzászólás